Top-Team TT

25 listopada, 2022

Krajowy Fundusz Szkoleniowy, szkolenie

Krajowy Fundusz Szkoleniowy to rodzaj wsparcia finansowego, które jest adresowane do pracodawców, którzy chcą skorzystać z możliwości przekwalifikowania lub podniesienia umiejętności i wiedzy zatrudnianych pracowników.

KFS został utworzony z myślą o utrzymaniu zatrudnienia przez osoby zagrożone wypadnięciem z rynku pracy lub wykluczeniem zawodowym z powodu zbyt niskich kompetencji lub kompetencji nieadekwatnych do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

W rozumieniu przepisów ustawy pracodawcą jest jednostka organizacyjna, bez względu na to, czy posiada osobowość prawną, jak również osoba fizyczna, jeśli zatrudnia co najmniej jednego pracownika.

Natomiast nie jest uznawana za pracodawcę osoba prowadząca działalność gospodarczą niezatrudniająca żadnego pracownika.

Za pracownika przepisy uznają osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę (art. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy).

Na co można uzyskać finansowanie?

W ramach KFS pracodawca może uzyskać finansowanie następujących działań:

  • kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
  • egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
  • badania lekarskie lub psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po zakończeniu kształcenia,
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.

Wszystkie działania finansowane z Krajowego Funduszu Szkoleniowego powinny rozpocząć się w roku 2023. Jednak ze względu na wyjątkową sytuację spowodowaną pandemią, w uzasadnionych przypadkach dopuszcza się finansowanie szkoleń, które rozpoczną się do 29 lutego 2024 r.

W roku 2023 Minister Rodziny i Polityki Społecznej określił limit środków KFS na finansowanie kształcenia ustawicznego w kwocie 4.553.180,00 zł.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2018 r. poz. 117);

Rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 1)

Ustawa o aktywności zawodowej – projekt (akt ma zastąpić ustawę z kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy)

 

Najnowsze artykuły

Oferta ttpomoc, pomoc społeczna 2024
  • dodatek elektryczny (2) energia elektryczna (1) krajowy fundusz szkoleniowy (1) Niebieska karta (1) pomoc społeczna (4) prawo (1) przemoc domowa (1) szkolenia (1) ttpomoc (3) uchodźcy (2) Ukraina (2) wniosek (3) świadczenia (2)

  • Proponowane artykuły

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *